Вікторія Фешак з Рясного, але вже тривалий час проживає у Німеччині. Вона є учасницею неурядової організації “Віче Берлін”, яка зібрала кошти і придбала карету швидкої медичної допомоги та евакуаційний автобус для України. Про те, як волонтерам вдалося зібрати необхідну суму коштів та про її волонтерську діяльність за кордоном, Вікторія поділилася команді “Рясне News”.

Вікторія Фешак деякий час проживала в будинку, в якому тепер знаходиться бібліотека “Сад”. Коли їй було 5 років, вона з сім’єю переїхала в інше помешкання у Рясному. Дівчина закінчила педагогічний факультет в Українському Католицькому Університеті, після чого продовжила навчатись та працювати в Мюнхені, а згодом – у Берліні.

Завдяки створеній української організації “Віче Берлін” (нім. “Vitsche Berlin”), основним напрямком якої є допомога Україні, Вікторія разом з командою під час останнього збору зібрали понад 40 тисяч євро. На ці кошти активісти придбали медичний транспорт і тактичні рюкзаки. Завдяки організаціям “Bamberg:UA” та “Віче Берлін” допомога уже знаходиться в Україні.

“Це евакуаційний автобус, який оснащений всім необхідним для лінії фронту. Там приблизно 8-9 лежачих місць, де можна лікувати поранених і, навіть, важкопоранених військових. Такий автобус насправді дуже цінний, оскільки виконує функцію маленької лікарні там, де її нема”, – зазначила Вікторія.

Евакуаційний автобус та карету швидкої допомоги передадуть у госпіталь на прифронтові території.

Волонтерка розповіла, що збирати кошти в Німеччині після 2 років повномасштабної війни дуже складно, оскільки з’явилися нові геополітичні конфлікти, тому привернути увагу до воєнних дій сьогодні непросто. 

“Ми різними способами кожен сезон збираємо кошти, робимо фандрайзинг на різні теми… Останнім часом ми хотіли стати партнерами з організацією “Bamberg:UA”. Я бачила результат їхньої діяльності, і це мене вражало. Нам було важливо знайти новий кут, під яким ми можемо збирати гроші в громадян Німеччини, як ми можемо їх зацікавити, донатити маленькі суми”, – розповіла Вікторія. 

Активістка поділилася, що для німців це взагалі нетипова ситуація. Вони зазвичай донатять великі суми на відомі фонди, наприклад, “Червоний Хрест”. Німці не дуже довіряють тим маленьким фондам, які існують. І волонтери з “Віче Берлін” намагалися підкреслити, що такі фонди є також важливі, але цього було недостатньо.

“Ми вирішили адаптувати нашу концепцію монобанок, які ми маємо в Україні, запустити збір через маленькі збори людей, які відкривають свої банки і допомагають закривати великі збори. Ми дуже довго працювали як це прокомунікувати німцям, бо для них це щось абсолютно нове. Наприклад, збір на дві тисячі євро – це дуже підйомна сума. І ми розділили тридцять тисяч євро, які були необхідні для купівлі евакуаційного автобуса, на п’ятнадцять людей. Нашим основним фокусом були саме німці. Нам було важливо заангажувати нову авдиторію і заохотити іноземців до важливої справи” – зазначила Вікторія.

Створення “Віче Берлін” почалося з демонстрації 30 січня 2022 року, коли українці в Берліні розуміли, що буде війна.

“Ми бачили скупчення військових на кордонах і ніхто в це не вірив в Німеччині, крім нас. Ми вирішили робити різні протести і акції. Зібралися небайдужі українці, які хотіли якось це зупинити своїми силами, з іншими силами, іншою країною. Ми розуміли, що Німеччина – це стратегічна партнерка, і ми можемо багато чого очікувати від неї в плані допомоги. І вже на наступну демонстрацію ми прийшли з конкретними вимогами”, – розповіла Вікторія.

Однак тоді, коли росія ще не розпочала повномасштабну війну, Німеччина виділила лише 5 тисяч касок для допомоги. Як наслідок, під час наступної акції активісти вийшли на мітинг з каструлями на голові.

Через кілька днів розпочалося повномасштабне вторгнення. У “Віче Берлін” почали співпрацювати з іншими організаціями. Зародилися нові ініціативи, напрямки роботи. Сьогодні у “Віче Берлін” є близько 20 людей та 80 волонтерів.

“За ці два роки в нас було близько сотні, абсолютно різної тематики та концепції, демонстрацій, перформансів тощо. Ми всіляко намагалися бути присутніми і голосними на вулицях, і взагалі в контексті Берліна і Німеччини, тому що це там, де приймаються дуже багато рішень щодо України. Ми також розуміємо, що створюємо цей дискурс в медіа не лише через демонстрації, а через те, що стається після них, тому що про це багато пишуть. Є тиск суспільства на урядовців. І тому дуже важливо, що ми заповнюємо цей інформаційний простір, і завдяки цьому приймаються рішення”, – розповіла Вікторія.

Крім волонтерства “Віче Берлін” займається культурною дипломатією та створюють багато культурних проєктів.

“Це дуже важливо, тому що через культуру можна достукатися до німців, до іноземців, закохати їх в нашу культуру. Таким чином, вони починають переживати за нас. Коли іноземці відчувають українську культуру  частиною європейської, вони починають за неї боротися, аби її не втратити. Через культурні проєкти ми захоплюємо нових прихильників України, не лише тих, хто цікавиться війною, а тих, хто цікавиться Україною, кому вона стає рідною, важливою”, – зазначила волонтерка.

Вона додала, що їхня організація займається боротьбою з російською пропагандою, якої в Європі чимало. У “Віче Берлін” пропаганду аналізують і створюють контрпропаганду цьому наративу, який існує.

“У нас є такі стратегічні напрямки: культурна дипломатія, деколонізація, боротьба з пропагандою. І в нас є напрямок, який полягає у допомозі з нагальними потребами в Україні. Наприклад, коли був підрив Каховської ГЕС, ми відразу зорганізували збір коштів на порятунок та допомогу людям, які постраждали. Це була нагальна потреба. Відповідно до потреб, які є в Україні, ми активізуємось і збираємо кошти, чи робимо інформаційні кампанії,  купуємо необхідні речі і намагаємося це якось популяризувати”, – на завершення додала Вікторія.